20 Ocak 2013 Pazar

İnternet üzerinden alınan otomobillerde sıkıntı

İnternet Üzerinden ve Piyasadan 2. el Otomobil Alırken Dikkatli Olun

...

Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Hakan Yanık, internet üzerinden ve piyasadan alınan 2. el otomobil satışının çeşitli sakıncaları olduğunu söyledi.

Bursa Oto Galericileri Odası Başkanı Hakan Yanık ve yönetim kurulu üyeleri, oto galericilerinin yaşadığı sıkıntıları anlattı. Kent içinde kalan 2. el otogalerilerinin kapatılmasını isteyen Yanık, merkezde üç belediye, başta Büyükşehir Belediyesi ve Valilik bünyesinde girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Yapılan yazışmalar sonucunda tespit edilen galeriler hakkında zabıt tutulduğunu, kapatma işleminin başlatıldığını anlatan Yanık, "Bu çalışmalar, yetkililer tarafından yapılmaktadır. Ayrıca sıfır kilometre otomobil satan bayiler yasalara uymamaktadır. Bayiler ikinci el galeriye dönüşmüştür. Yasalara saygılı olan esnafımız şehir içindeki galerilerini kapatmışlar ancak denetim eksikliği ve çifte standart nedeniyle yerel yönetimler sıfır bayilere göz yummuştur. Bütün belediyelerce ciddi denetim yapılmamaktadır. Odamızın yapmış olduğu çalışmalar sonucunda sadece Osmangazi Belediyesi sıfır kilometre satış yapan bayileri denetlemiş, ilgili tutanakları tutmuş, gerekli yasal işlemi başlatmıştır" dedi.

Vatandaşların araç alırken dikkat etmesi gereken hususlara da değinen Yanık, "Vatandaşlarımız oda üyesi olmayan galericilerden kesinlikle alışveriş yapmamalı. Satışlarını almadan, ekspertize göstermeden aldıkları aracın bedelini ödemesinler. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde ise kesinlikle kapora gönderilmemeli. Araçları iyi araştırmalıdırlar. Son günlerde internet üzerinden yapılan satışlardan dolayı çok şikayet alıyoruz. İnternet üzerinden kapora gönderiliyor. Sonra araçları almaya gittiklerinde satıcının telefonuna ulaşılamıyor. Ya da masrafsız diye aldıkları aracın masrafları ile karşı karşıya kalıyorlar" diye konuştu.

Çalıdaki oto pazarının haksız rekabete neden olduğu ve birinci tarım arazisinde kurulduğu için kapatılmasını isteyen Yanık, "Vergi denetçileri de görevlerini yapmalı. 2. el arabasatımından dolayı Bursada yaklaşık 5 milyon liralık vergi kaçakçılığı oluyor. Galerici esnafı vergisini tam ödüyor. Ancak oto pazarlarında alıp satan kişilere hiç müdahale edilmiyor", şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder