12 Kasım 2014 Çarşamba

İkinciel araç alırken

2.el araç alırken; Aracın yanına giderken üstünüze eski elbiselerinizi giyin. Bu kendinizi acındırmak için değil, gerektiği takdirde aracın altına üstüne girip detaylı bir şekilde aracı incelemek içindir.       
Yeni elbiselerinizi kirletmekten çekindiğiniz için onlardan çok daha pahalıya mal olacak arızaları göremeyebilirsiniz. Yanınızda ellerinizi silecek bez ya da kağıt havlu alın. Ve bir el feneri alın.
PÜF NOKTALARI
  Her zaman otomobile bakmaya gündüz gidin!
  Yağmursuz bir hava işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
  Eğer mümkünse otomobilin geceyi geçirdiği yere gitmeyi tercih edin, bu size ilk çalışmadaki sorunları gösterecektir. Otorapor oto ekspertiz önerisi:
İLK GÖRÜŞTE AŞK ÇOK ÖNEMLİDİR. ARACI İLK GÖRDÜĞÜNÜZDE SİZE NE İFADE ETTİĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR. ARABALARDA ATLARA BENZER. YARIŞTAN ÖNCE YARIŞ ATLARI DİRİ VE YARIŞ İÇİN İSTEKLİDİR. ATLAR GÖZÜNÜZE PIRIL PIRIL VE DİRİ GÖZÜKÜRLER.
ARABALAR DA AYNIDIR. SİZE YORGUN GÖZÜKMEMELİDİR.
  Satıcıya otomobil hakkında hiçbir şey sormaktan kaçınmayın. Israrla sorular sorun. Cevaplarda tutarsızlıklar olursa aracı daha fazla inceleyin.
  Kontrol için yeterli zaman ayırın, aceleci davranmayın
  Deneme sürüşünü mümkünse 20-50 kilometre hızla bir duvar boyunca yapın, Duvardan yankılanan ses alışılmamış gürültüleri duymanıza yardımcı olacaktır. Eğer bir aracınız varsa bu kontrolü daha önceden kendi arabanızla test edip kulağınızı eğitebilirsiniz. 
  Satıcıyla randevulaşmışsanız 15 dakika önce gidin, otomobil için yapılan hazırlığı görmüş olursunuz. Mümkünse size yardımcı olacak bir arkadaşınızı yanınıza alın.

ARACIN BAŞINA GİTTİKTEN SONRA:
İlk olarak aracın etrafında dolanıp, direksiyonuna oturup arabayla konuşmaya başlayın. Aracın içini koklayın, küf, pas, sigara kokularını not edin. Aracın küllüğüne bakın. Sigara yanıklarını kontrol edin, 
Kilometre sayacına odaklanın. Uzun süre kilometre sayacını inceleyin. Sökme takma olmuş mu? Dijital ekranda bozulmalar olmuş mu? Çok iyi inceleyin.
Direksiyon simidi yıpranmış mı?
Pedallar aracın kilometresine göre ne durumda?
Olmaması gereken airbag çatlakları, torpido çatlağı, kapıların plastik aksamlarında kırılma ve çatlak var mı kontrol edin. Eğer çatlak veya kırılma varsa bu aracın şiddetli bir kazaya karıştığına işarettir. Çarpmanın etkisiyle bu bölgelerde çatlaklar oluşur ve araç toplanırken bu çatlaklar kalır.
Aracın tüm iç yıpranmalarını ve noktalarını kontrol edin.
Otorapor önerisi:
Şimdi aracın içinden çıkın:
2-3 metre geriden arabaya bakın. Arabaya iyice odaklanın. Otomobile dışarıdan bakın. Düz bir zeminde öne-arkaya veya sağa sola yatık duruyorsa süspansiyon sisteminde sorun vardır.
Otomobilin dört köşesine gidip yukarıdan aşağıya sallamaya çalışın ve bırakın, sağlıklı bir süspansiyon (amortisörler) 1-2 kez yukarı aşağıya hareket ettikten sonra duracaktır. Araç çok fazla sallanıyorsa taşıyıcı sisteminde sorun vardır.

Sonra aracın yanına gidin:
Kaportasının her parçasını çok detaylı bir şekilde inceleyin.

  Otomobilin etrafında gezerek pas çürük ve boya hatalarını görmeye çalışın, ağır hasar görmüş bir arabayı dahi onarmak mümkündür. Ancak mükemmel onarım her zaman mümkün değildir. Parçalar arasında boya ton farkı var mı kontrol edin.
  Otomobile her iki tarafından boylu boyunca bakın otomobilin üstündeki yansımalar bozuk olmayan kesintisiz bir hat izlemelidir. Onarım görmemiş bir otomobil, çıtaları düz bir hat izliyor ve boya üzerindeki yansımalar düzgün değildir. Onarım görmüş bir otomobilin kaporta üzerindeki yansımaları düzgün değildir.
Otorapor oto ekspertiz önerisi:
  Otomobilin kapı ile çamurluk aralarında üst ve alt aralıklarına dikkat edin üst ve alt aralıklar arasında fark olmamalıdır. Kaporta parçalarının birleşim yerleri düzgün olmalıdır. Civatalar sökülüp takılmış olmamalıdır.
  Cam kenarını ve kapı açma kollarını/kilitlerini gözden geçirin; buralardaki boya hatalarını ya da kauçuk/metal aksam üzerindeki boya kalıntılarını bulmaya çalışın, bu tür izler otomobilin tekrar boyandığını gösterir. Camlarda ve farlarda çatlak olmamalıdır.
  Kapıları açıp kapı iç kenarlarında kilit aksamı, elektrik kablo tesisatı kapı fitili gibi yerlerde boya izleri arayın. Kaputu açıp kaput bağlantı menteşelerindeki cıvata kenarında boya sıyrılma veya yer değiştirme izlerine bakın. Çamurluk ağızlarına, marşpiyelin altına paslar için bakın.
 
  Aynı akstaki lastiklerin hepsi (ön arka çiftler) aynı marka ve model olmalıdır. Lastik üretim tarihini mutlaka kontrol edin.

Şimdi motor kaputunu açabilirsiniz;

MOTOR (ÇALIŞMAZKEN)
  Kaputu, motor çalıştırmadan açıp motora ve kablo demetlerine dikkatlice bakın yağ sızıntılarını ve sonradan bantlanmış kabloları tespit etmeye çalışın, sonradan bantlanmış kablolar gelişi güzel yapılmış onarımları işaret eder.
Her müdaheleyi not alın. Araç üzerinde her oynama aracın fiyatının biraz daha aşağı çekilmesi demektir.
  Yağ kapağını açın ve fenerinizle içeriyi görmeye çalışın içerideki parçalar yağlı fakat kurumsuz, temiz olmalıdır. Yağda su veya pas izleri arayın.
  Yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini kontrol edin yağ eğer yeni ise koyu sarı olması çok önemli değildir. Çubuğun ucundaki yağı parmaklarınızın arasında ezip içinde çok küçük metal parçalar olup olmadığını hissetmeye çalışın; eğer metal parçalar hissederseniz motorun durumu sağlıklı değildir.
  Motor kayışlarını ve su seviyesini kontrol edin. Bunu yapmak için radyatör kapağını açmanız gerekecektir. Bu koşullarda motorun soğuk olduğundan emin olun; sıcak su yanıklara yol açabilir!!!!
Otorapor oto ekspertiz öneriyor:
MOTOR (ÇALIŞIRKEN)
  Motoru çalıştırın; kolay çalışıp çalışmadığını kontrol edin, 3-5 dakika gaza basmadan çalıştırın bu sırada olağandışı sesleri dinleyin. SAKIN RADYOYU AÇMAYIN. Daha sonra 1 dakika yarım gaz verip egzozdan çıkan gazın rengine bakın;
  Mavi renkli gaz motorun yağ yaktığını ve onarıma girmesi gerektiğini gösterir 
     Siyah renkli duman motorun gereğinden fazla yakıt tükettiğini gösterir; motor ve yakıt sistemi bakımsızdır. 
  Yoğun beyaz duman silindirlere su karıştığını gösterir, motorun açılması gerekmektedir.
  Motor eğer soğuksa az miktarda beyaz duman ve çok çok az miktar su damlaması normaldir. Çünkü zaten benzinin yanmasıyla bir miktar su oluşur.
  Motor ısındığında (rolantide) motorun normalin üstünde sarsılıp sarsılmadığını kontrol edin. Eğer sarsılıyorsa düzensiz ateşleme veya yakıt kesintisi olmaktadır. Ateşleme sistemi veya yakıt sistemi bakımı gerektirir.
  Motora gaz verdiğinizde egzozdan gelen sesi dinleyin. Susturucu veya egzoz sızıntılarını belirlemeye çalışın.


     SÜRÜŞ TESTİ
  1.vitesi takın ve el frenini bırakmadan otomobili yavaşça hareket ettirmeye çalışın otomobil hareket ederse el freni çalışmıyordur buna dikkat edin. Hareket etmezse el frenini indirip hareket edin. Kalkışta olağan dışı bir sarsılma olursa debriyajınızda bir sorun var demektir. 
  Otomobili hareket ettirdikten sonra hızlanmadan önce henüz 1. vitesteyken yavaşça frene basıp frenlerin çalışıp çalışmadığına bakın. 
     Otomobili sürün ve sesini başta belirtildiği gibi dinlemeye çalışın, olağan dışı vuruntu, gıcırtı, tıkırtı gibi sesleri tespit etmeye çalışın.
  Tek seferde 180 derecede dönüş yapabileceğiniz bir yer bulun ve dönerken akslardan gelen sesi dinleyin aks uçları aşınmışsa dönerken tıkırtılar gelecek, otomobil düzeldiğinde bu tıkırtılar kesilecektir.
  Düz bir hatta giderken kontrollü bir şekilde direksiyonu bırakın otomobil sağa sola çekerse rot ayarında bir sorun vardır. Düz bir hatta seyrederken direksiyon düz değilse rot ayarı gerekmektedir. Düzgün bir yolda hızlandığınızda otomobil ve direksiyon titriyorsa lastiklerin balansı bozulmuştur, balans ayarı gerekmektedir. Aynı şekilde hızlandığınızda otomobil sağa sola sapıyor ve direksiyonu kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız arka lastiklerden biri inik olabilir ya da ön takımda (rot ve rotiller, akslar, salıncak burçları) sorun vardır. Rot ve balans ayarları bozuk bir otomobili bu ayarları yaptırmadan almayın birçok durumda ayar bozukluklarına bozuk bir parça neden olmaktadır. 
     Sürüş yaparken keyif almaya özen gösterin. Eğer araçtan keyif alamıyorsanız bir daha düşünün çünkü zamanınızın büyük kısmını bu araç içinde geçireceksiniz.Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra aracı OTORAPOR 2.el oto ekspertizMERKEZLERİNDE kapsamlı testlere tabi tutup, oto ekspertiz Raporunu almanızı öneriyoruz.
Aracın 501 nokta testlerden geçirilip, Elektrik, Elektronik, Beyin arızalarının da tespit edilmesi çok önemlidir.

SONUÇ OLARAK:
İkinci el araç alırken  bize söylenenlere mi inanmalıyız yoksa gerçekte olanları mı öğrenmeliyiz diye sorsak büyük ihtimalle hepimiz kapsamlı bir ekspertiz yaptırıp aracın önceki kazalarını, bakım geçmişlerini, aracın potansiyel olarak ne kadar masraf barındırdığı gibi farklı konuların açık ve net bilgisini almak isteriz. Sıfır araba alırken kafamız nasıl rahat oluyorsa aslında 2. el araba alırken de aynı şekilde tercihimizi yapabilmemiz gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder